خانه / بیماری های جنسی / سوال جواب پرسش پاسخ درباره تبخال تناسلی
سوال و جواب درباره تبخال تناسلی، پرسش و پاسخ درباره تبخال تناسلی - قلقلی خان

سوال جواب پرسش پاسخ درباره تبخال تناسلی

همه چیز درباره تبخال تناسلی مردان و زنان

تبخال تناسلی چیست؟ درباره تبخال تناسلی چه می دانید؟

سوال و جواب درباره تبخال تناسلی، پرسش و پاسخ درباره تبخال تناسلی - قلقلی خان

تبخال تناسلی از رایج ترین بیماری های واگیردار مقاربتی می باشد که هر فردی می تواند با فعالیت جنسی به آن مبتلا شود. بیشتر انسان هایی که به این ویروس مبتلا هستند علائمی از خود نشان نمی دهند و ممکن است که ویروس تبخال را به شریک جنسی شان منتقل کنند. آنچه که مهم است درباره تبخال تناسلی بدانید این است که مایع درون تبخال شامل ویروس است، و تماس فرد با این مایع باعث آلوده شدن او خواهد شد. همچنین این امکان وجود دارد که تبخال را از فردی بگیرید که جراحت قابل مشاهده ای در خود ندارد. زیرا ویروس در سرتاسر پوست بدن وجود دارد و به راحتی عفونت را به شریک جنسی منتقل می کند.

خطر مبتلا شدن به تبخال تناسلی را چگونه می توان کاهش داد؟

تنها راه جلوگیری از بیماری های تبخال تناسلی نداشتن رابطه جنسی مقعدی، واژینالی و دهانی است. اگر دارای فعالیت جنسی هستید با خواندن مطلب زیر می توان تا حدی شانس مبتلا به تبخال تناسلی را کاهش داد.

 • در رابطه تک همسری متقابل و دراز مدت با شخصی که آزمایش داده و نتیجه تست آن منفی بوده است بمانید.
 • استفاده از کاندوم های لاتکس بهترین روش برای هر زمانی است که رابطه جنسی دارید.
 • علائم تبخال تناسلی در هر دو جنس زن و مرد در نواحی که با کاندوم پوشیده می شود می تواند دیده شود. هر چند شیوع بیماری در نواحی که با کاندوم پوشیده نمی شود نیز، رخ داده است. بنابراین کاندوم نمی تواند به طور کامل شما را از ابتلا در برابر این ویروس محافظت کند.

من باردار هستم. آیا تبخال جنسی تاثیری روی بچه من میگذارد؟

اگر باردار هستید و تبخال جنسی دارید خیلی ضروری است که مراقبت های قبل از تولد به مراکز مراجعه کنید. شما می بایستی اگر هرگونه از علائم در معرض بیماری بودن و یا تشخیص بیماری را دارید سریعا با پزشک خود صحبت کنید. گاهی اوقات عفونت تبخال جنسی سبب سقط جنین شده است. با مراجعه به موقع احتمال اینکه بتوانید خیلی زود بچه تان را نجات دهید وجود دارد. عفونت تبخال می تواند از شما به جنین رسیده و سبب عفونت کشنده پنهان (تبخال – نوزادی) شود. خیلی مهم است که در طول بارداری از این تبخال پرهیز و جلوگیری کنید.

 • اگر باردار هستید و تبخال جنسی دارید ممکن است داروهای تبخالی به شما عرضه شود که منجر به سقط جنین و پایان یافتن حاملگی جهت کاهش خطر علائم و انتقال آن ها به کودک می شود. در طول بارداری پزشک تان می بایستی با دقت شما را مورد بررسی و آزمایش قرار داده تا اگر علائمی از تبخال و انتقال آن به کودک دارید سقط جنین را اجرا کنید.
مطلب پیشنهادی:تبخال تناسلی چیست؟ انواع تبخال تناسلی

چگونه می توان فهمید که تبخال تناسلی داریم؟

اغلب افرادی که تبخال تناسلی دارند یا علائمی نداشته و یا خیلی خفیف است. ممکن است به این علائم توجه نکنید و یا آن را با سایر مشکلات پوستی مانند جوش ها و یا کیست های مویی در حال رشد اشتباه بگیرید. به همین دلیل خیلی از افرادی که تبخال تناسلی دارند خودشان نمی دانند. زخم های تبخال تناسلی معمولا به صورت یک و یا تعداد بیشتری آبله در اطراف اندام تناسلی مقعد و یا دهان ظاهر می شود. آبله ها زمانی که می ترکند زخم های دردناکی ایجاد خواهند کرد که هفته ها طول می کشد تا بهبود یابد. این علائم اغلب یک طغیان نامیده می شود اولین باری که شخص شیوع و طغیان بیماری را می بیند ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی مانند تب، درد کردن بدن،غدد ورم کرده داشته باشد.

 • تکرار طغیان تبخال تناسلی در طول یک سال بعد از آلودگی، معمولا شایع است. بازگشت این طغیان معمولا کوتاه تر و با شدت کمتری نسبت به اولین شیوع است. هر چند آلودگی می تواند تا آخر عمرتان در بدن شما بماند، با این حال در مواردی این طغیان ها و شیوع و علائم بیماری بعد از چندین سال کاهش می یابند. اگر شما متوجه علائمی از بیماری در خود شده اید و یا شریک جنسی تان بیماری مقاربتی و یا علائم آن مانند زخم های غیر معمول، ترشحات بدبو، سوزش ادرار و یا در زنان خونریزی بین دو دوره عادت ماهیانه دارد، می بایستی حتما توسط پزشک مورد بررسی و معاینه قرار بگیرید.

پزشک چگونه خواهد فهمید که ما تبخال تناسلی داریم؟

اغلب اوقات، کارشناس بهداشت و یا پزشک می تواند با معاینه از طریق نگاه کردن به علائم تبخال را شناسایی کند. گاهی اوقات می توان از زخم ها نمونه برداشت کرده و آن را آزمایش کنند. یک گفتگوی صادقانه و شفاف با پزشک تان داشته باشید و بپرسید که آیا لازم است برای تبخال تناسلی و یا سایر بیماری های مقاربتی آزمایش دهید یا خیر.

آیا درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود دارد؟

علاجی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. هر چند داروهایی وجود دارند که از طغیان علائم جلوگیری و یا آن را کاهش می دهند. یکی از این داروها می بایستی روزانه مصرف شود و احتمال آنکه بیماری را به شریک جنسی خود انتقال دهید کمتر می کند.

اگر درمان تبخال تناسلی را شروع نکنیم چه اتفاقی روی می دهد؟

تبخال های جنسی می تواند سبب ایجاد زخم های تناسلی دردناک و سخت تر بویژه در افراد با بیماری نقص ایمنی شود. اگر دست تان، زخم و یا مایع داخل آبله را لمس کند، ممکن است سبب انتقال بیماری به سایر نقاط بدن مانند چشم ها شوید. برای جلوگیری از انتشار ویروس به سایر نقاط بدن، به زخم ها دست نزنید و اگر اتفاقی به تاول و زخم ها دست زدید فورا دست تان را به طور کامل بشویید تا از انتشار ویروس جلوگیری کنید.

 • برخی از افراد که دارای تبخال جنسی هستند، نگران تحت الشعاع قرار گرفتن سلامتی عمومی شان، اعمال و رفتار جنسی، و روابط شان با سایرین هستند. بهتر است در رابطه با این نگرانی ها با کارشناس بهداشت و یا پزشک صحبت کنید، اما این نیز مهم است که بدانید که تبخال جنسی علاج پذیر نمی باشد و تنها می توان آن را مدیریت و کنترل کرد. از زمانی که تبخال جنسی تشخیص داده شود ممکن است روی احساس شما را درباره این رخداد و یا روابط و آینده جنسی تان تاثیر بگذارد و این مهم است که بدانید چگونه با شریک جنسی خود درباره بیماری های واگیر دار و مقاربتی صحبت کنید.
مطلب پیشنهادی:درمان تبخال تناسلی مردان و زنان

آیا با وجود تبخال تناسلی میتوان همچنان رابطه جنسی داشت؟

اگر به تبخال تناسلی مبتلا هستید می بایستی شریک جنسی تان را از آن و خطراتی که با آن رو به رو است را، آگاه بسازید. استفاده از کاندوم خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد اما کاملا برطرف نمی سازد. داشتن زخم ها یا سایر نشانه های بیماری می تواند خطر انتشار بیماری را افزایش دهد. حتی اگر علائمی ندارید، هنوز می توانید سبب انتشار بیماری به شریک جنسی تان شوید.

ارتباط بین تبخال جنسی و HIV (ایدز) چیست؟

تبخال جنسی می تواند سبب ایجاد زخم در مخاط دهان، واژن، و مقعد شود همچنین زخم های تناسلی که به علت تبخال تناسلی هستند می توانند خونریزی ایجاد کنند. وقتی که این زخم ها در طول عمل جنسی با واژن، دهان و یا مقعد در ارتباط باشند، خطر مبتلا شدن و یا مبتلا کردن خودتان و یا شریک جنسی تان در صورتی که هر دو و یا یکی از شما ایدز داشته باشد را افزایش می دهد.

ارتباط بین تبخال جنسی با تبخال دهان چیست؟

تبخال دهان (مانند زخم های زکام و یا تاول هایی که در اثر تب اطراف دهان زده می شود) معمولا توسط ۱ –HSV بوجود می آید. اغلب افراد در زمان بچگی و بدون تماس جنسی به این ویروس مبتلا می شوند. به عنوان مثال ممکن است کودکان تبخال ۱ –HSV را از راه بوسیدن خویشاوندان و یا دوستانی که تبخال دهانی دارند گرفته باشند. این ویروس همچنین می تواند از راه دهان در رابطه جنسی دهانی، به آلت تناسلی منتقل شود و این دلیل برخی موارد تب خال جنسی است که در اثر ویروس ۱ –HSV یا همان تبخال دهانی بوجود آمده است.

این پست را به اشتراک بگذارید

۴ دیدگاه

 1. سلام. روز بخیر. من به مدت ۲ یا ۳ ماه از خارش های گه گاه و ترشحاتی که بیستر از قبل شده بود مواجه شدم. یه بار دکتر رفتم خوب نشد دکتر پماد واژینال داد. گیاهی بود. ترشحات بوی ترش میداد. هر از گاهی هم یکی یا دوتا نقطه سفید خارج دستگاه تناسلی میدیدم. ترشحاتم بعد از خشک شدن زرد رنگ میشد. گاهی هم احساس میکردم یه حباب خارج میشه. ولی تو مشاهداتم حباب ندیدم. دوباره رفتم دکتر معاینه داخلی کرد گفت عفونتت نسبتا شدیده. هم قارچ داری هم تریکومونا. میخواستم بدونم مگه تریکومونا بدون آزمایش قابل تشخیصه؟؟؟ دیگه اینکه باید به همسرم شک کنم که با کسی رابطه داشته؟؟؟ راه انتقال این انگل چیه؟ من یک ماه استخر هم رفتم. بعد از استخر کم کم مشکلم شروع شد. میتونه ربطی به استخر داشته باشه؟ ینی خانمی تو آب بیاد که این انگل و داشته باشه و بقیه رو آلوده کنه؟ البته دوسال پیش هم به مدت تقریبا ۴ ماه این مشکل و داشتم ولی ترشح کم بود خارش زیاد دستگاه تناسلیم از بیرون قرمز شده بود. دکتر گفت احتمالا حساسیته بازم کرم واژینال داد خوب شدم. معاینه داخلی نکرد. فقط من الان ذهنم درگیره اینه که این انگل و چطوری گرفتم؟؟؟ راستش شک کردم به همسرم چون هر جای اینترنت خوندم میگه از راه جنسی.

 2. سلام
  تبخال تناسلی دارم آیا برای ازدواج راه و روش پیشگیری برای جلوگیری از انتقال به همسرم وجود دارد؟

 3. سلام … همسرم تبخال تناسلی دارد آیا وی به من خیانت کرده و از شخص دیگری این بیماری را گرفته .. ما رابطه دهانی نیز داشتیم در صورتی که من رابطه خارج از ازدواج نداشته و این بیماری را هم ندارم .
  لطفا پاسخ را به ایمیل من ارسال کنید.. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *