خانه / بیماری های جنسی / واریکوسل چیست و علت آن
واریکوسل چیست؟ علت واریکوسل در مردان - قلقلی خان

واریکوسل چیست و علت آن

واریکوسل چیست؟

واریکوسل یکی از دلایل شایع ناباروری در مردان است به طوری که از هر ۱۰ نفر مرد جوان ۲ الی ۳ نفر مبتلا به این بیماری هستند. اگرچه این عارضه می تواند یکی از علت های ناباروری در مردان باشد اما خوشبختانه امروزه قابل درمان است. در ادامه با این بیماری و علت آن آشنا خواهید شد.

واریکوسل چیست؟ علت واریکوسل مردان - قلقلی خان

به اتساع و پیچ‌خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) در بالای بیضه ها واریکوسل گفته می شود. بیماری واریکوسل در افراد زیر ۱۰سال کمتر دیده می شود اما در جوانان ۱۵% و در مردانی که نابارور هستند ۲۰ تا ۴۰% گزارش شده است. در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می نمایند به عبارتی قبلا بچه‌دار شده‌اند شیوع آن به ۷۰% می‌رسد. ۹۰% موارد طرف چپ و در ۱۰% موارد دو طرفه است.

این بیماری باعث بزرگ شدن رگ‌ها درون کیسه بیضه شده و به بیماری واریس که در پا رخ می دهد شباهت زیادی دارد. همچنین یکی از معمول‌ترین دلایل کاهش اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم است که ممکن است سبب نازایی و ناباروری مردان شود، با این حال همه انواع آن بر روی تولید اسپرم تاثیری ندارند. همچنین این بیماری رشد بیضه را کاهش داده و در نهایت باعث کوچک شدن بیضه می گردد.

همچنین با اثر بر اسپرم‌ها باعث کاهش حرکت و تعداد آن‌ها و تغییر مورفولوژی (شکل ظاهری) انها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد.

علت واریکوسل در مردان

واریکوسل چیست - علت واریکوسل در مردان - قلقلی خان

از منظر طب امروزی این بیماری در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه‌های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می‌باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. این نوع عامل عمده واریکوسل است.

نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می‌گردد، درصد کمی از واریکوسل‌ها را شامل می‌شود و علت ایجادکننده آن غالباً توده‌های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می‌باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است.

این پست را به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *