خانه / دانستنی های بارداری و زایمان / ناباروری مردان و نشانه های آن
ناباروری مردان چیست؟ علائم و نشانه های ناباروری مردان - قلقلی خان

ناباروری مردان و نشانه های آن

ناباروری مردان چیست؟

ناباروری مردان به معنای مردی که نمی تواند زنی را که توانای بارداری دارد، باردار کند. وقتی زوجین بدون جلوگیری رابطه زناشویی منظمی داشته باشند و بعد از یکسالخانم باردار نشود باید هردو از نظر ناباروری بررسی شوند. بعد از معاینه بالینی از مردان آزمایش اسپرم گرفته می شود و براساس نتیجه آزمایش گفته می شود وضعیت اسپرم مرد چگونه است و بعد از آن نیاز به درمان های ناباروری پیش می آید. ناباروری در مردان معمولاً ناشی از نقایصی در مایع منی است و کیفیت مایع منی به عنوان معیار جایگزین میزان باروری مردان استفاده می شود.

علائم و نشانه های ناباروری مردان

برخلاف تصور عموم ناباروری در مردان عامل نیمی از دلایل نازایی در زوج‌هاست. در بیشتر موارد هیچ نشانه واضحی مبنی بر ناباروری در مردان وجود ندارد و انجام آزمایشات مختلف به دنبال بچه‌دار نشدن زوج، ناباروری در مردان را مشخص می‌کند. با این حال بعضی از علائم مرتبط با ناباروری در مردان شامل موارد زیر است:

درد یا تورم بیضه

درد یا تورم بیضه از نشانه های ناباروری مردان - قلقلی خان

شرایط مختلفی موجب ایجاد درد و تورم در بیضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها منجر به ناباروری در مردان می‌شود.

مشکلاتی در عملکرد جنسی

مشکلاتی در عملکرد جنسی از نشانه های ناباروری مردان - قلقلی خان

باروری مردان مرتبط با سطح هورمون‌های آنهاست. به هم خوردن سطح طبیعی هورمون‌ها به دلایل مختلف از نشانه‌های ناباروری است. اختلال در نعوظ که اغلب مرتبط با کاهش سطح هورمون‌های مردانه است می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از ناباروری در مردان باشد. همچنین مشکلاتی در انزال یا کاهش میل جنسی نیز از دیگر نشانه‌های ناباروری در مردان است.

بیضه های کوچک و سفت

بیضه های کوچک و سفت از نشانه های ناباروری مردان - قلقلی خان

بیضه‌ها محل ذخیره اسپرم است، پس سلامت بیضه در باروری مردان اهمیت دارد. بیضه‌های کوچک یا سفت می‌توانند نشانه مشکلات بالقوه‌ای باشد که لازم است برای بررسی به پزشک مراجعه شود.

کاهش تعداد و کیفیت اسپرم ها

کاهش تعداد و کیفیت اسپرم ها از نشانه های ناباروری مردان - قلقلی خان

تعداد کمتر از حد طبیعی اسپرم (کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر مایع منی)، شکل غیر طبیعی اسپرم‌ها، اسپرم‌های با حرکت ضعیف، اسپرم‌هایی که نمی‌توانند در تخمک نفوذ و با آن لقاح یابند از جمله مشکلاتی هستند که موجب ناباروری در مردان می‌شوند که توسط آزمایشات خاصی تشخیص داده می‌شوند.

دیگر نشانه‌های ناباروری در مردان

کاهش رشد موهای صورت یا بدن، تغییر صدا و رشد سینه ها نیز به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد که می تواند حاکی از مشکلاتی در باروری باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *