خانه / سلامت زناشویی / انواع مدل خوابیدن و تاثیرشان بر روی سلامتی
مدل خوابیدن ، تاثیر حالت های مختلف خوابیدن بر روی سلامتی - قلقلی خان

انواع مدل خوابیدن و تاثیرشان بر روی سلامتی

انواع مدل خوابیدن چه تاثیری بر روی سلامتی دارد؟

یکی از دلایل درد معده، گردن و یا کمر می تواند مدل یا شکل خوابیدن هنگام شب باشد. اکثر انسانها درباره نقاط ضعف و قوت و حالت های خوابیدن چیزی نمی دانند اما آگاهی از بهترین مدل خوابیدن بسیار مهم است و تاثیر زیادی در سلامت جسمی شما دارد، به خصوص در مورد کسانی که با مشکلات مربوط به سلامتی شان دست و پنجه نرم می کنند.

اگرهم با مشکلات جسمی مواجه نشده اید، شک نکنید که آگاهی از این روش های خوابیدن در آینده کمک زیادی به شما خواهد کرد تا به این مشکلات دچار نشوید. در ادامه این مطلب شما را با مدل های مختلف خوابیدن و تاثیری که هر کدام بر روی سلامتی بدن شما خواهند داشت آشنا خواهیم کرد.

خوابیدن به پشت و پایین انداختن دست ها

مدل خوابیدن به پشت و پایین انداختن دست - قلقلی خان

خوابیدن به پشت در حالی که دست هایتان کنار بدنتان قرار گففته یکی از بهترین روش های خوابیدن است که بهترین و سالم ترین روش خوابیدن برای ستون فقرات به شمار می آید. خوابیدن در این حالت گزینه ی خوبی برای کسانی که گردن درد دارند نیز به شمار می آید. اما علاوه بر فوایدی که این حالت خوابیدن دارد نقاط ضعفی نیز در این روش خوابیدن دیده می شود. بر اساس مطالعات کسانی که در این حالت می خوابند بیشتر از دیگران خروپف می کنند و احتمال متوقف شدن تنفس برای مدتی کوتاه در خواب در این افراد بیشتر خواهد بود.

خوابیدن به پشت و بالا نگه داشتن دست ها

مدل خوابیدن به پشت و بالا انداختن دست ها - قلقلی خان

این مدل خوابیدن به حالت ستاره دریایی معروف است و برای کمر و پشت بسیار خوب است. چه دست های شما در موازات بدنتان قرار داشته باشد و یا بالا نگه داشته شده و یا دور بالش قرار بگیرد، این روش خوابیدن از چندین جهت می تواند مفید واقع شود. این روش خوابیدن نه تنها درد گردن را تسکین می دهد بلکه از وقوع جوش های پوستی و چین وچروک های صورت نیز جلوگیری خواهد نمود. البته همانطور که در مورد قبل نیز گفته شد این حالت خوابیدن باعث خروپف کردن شده و بالا گذاشتن دست ها نیز باعث می شود فشار مضاعفی به اعصاب شانه وارد شود که درد در این نقطه را در پی خواهد داشت.

مدل جنینی خوابیدن

مدل خوابیدن جنینی افراد - قلقلی خان

مدل خوابیدن جنینی یکی از بدترین روش ها برای خوابیدن است زیرا می تواند به صدمه به گردن و پشت منتهی شده و درد در این نقاط را به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد خوابیدن در این حالت را دوست دارند زیرا این حالت خوابیدن را راحت می دانند. حالت خوابیدن جنینی و شدیداً پیچ و تاب خورده علاوه بر درد کمر و گردن باعث می شود که در هنگام خواب نتوانید نفس عمیق بکشید و برای زنان باردار نیز توصیه نمی شود.

حالت سقوط آزاد

مدل خوابیدن سقوط آزاد - قلقلی خان

خوابیدن در حالت سقوط آزاد نه تنها  عملکرد سیستم گوارش بدن را بهبود می بخشد بلکه در کاهش مشکل خروپف نیز بسیار موثر خواهد بود. در خوابیدن در این حالت، شخص می تواند سرش را به یک طرف روی بالش قرار دهد. اما این روش خوابیدن فشار و تنش زیادی را در گردن ایجاد کرده و درد گردن را در پی خواهد داشت. همچنین احتمال چین و چروک در پوست صورت با این روش خوابیدن بیشتر خواهد شد.

خوابیدن به پهلو با دست های آزاد

مدل خوابیدن به پهلو با دست های آزاد - قلقلی خان

خوابیدن به پهلو برای حل مشکل خروپف کردن بسیار مفید است اما به دلیل فشاری که به اعصاب زیرین وارد می شود ممکن است جریان خود به سختی ادامه داشته باشد که با درد در ناحیه شانه و گردن همراه است.

خوابیدن به پهلو و دست ها در امتداد بدن

مدل خوابیدن به پهلو و دست ها در امتداد بدن - قلقلی خان

این روش خوابیدن برای کسانی که از درد گردن و کمر رنج می برند بسیار مفید است و به از بین رفتن مشکلاتی مانند توقف ناگهانی کوتاه مدت تنفس در خواب نیز کمک خواهد کرد. با این وجود این مدل خوابیدن نیز نقاط ضعفی دارد و آن این که چنین حالتی از خوابیدن می تواند باعث ایجاد چروک و شل شدن سینه ها در خانم ها شود.

خوابیدن به پهلوی راست یا چپ

مدل خوابیدن به پهلوی چپ و راست - قلقلی خان

اگر معمولاً به پهلو می خوابید طرفی که روی آن به خواب می روید نیز بر سلامتی شما تاثیر خواهد داشت. اگر روی پهلوی راستتان می خوابید این کار می تواند به مشکلات قلبی منتهی شود و اگر روی پهلوی چپ بخوابید نیز این کار می تواند باعث فشار وارد شدن به ارگان های داخلی مانند معده، ریه ها و کبد گردد.

خوابیدن روی بالشت های محافظ

مدل خوابیدن روی بالشت های محافظ - قلقلی خان

بدون در نظر گرفتن حالت خواب، اگر در هنگام خواب از یک بالش بزرگ و نرم به عنوان محافظ و تکیه گاه بدن استفاده کنید درد کمتری را در بدنتان احساس خواهید کرد. کسانی که به پشت می خوابند می توانند بالشی را زیر قوس ستون فقرات خود قرار دهند و کسانی که در حالت سقوط آزاد می خوابند می توانند بالش را زیر ران یا پهلوی خود بگذارند تا احساس درد کمتری هنگام خواب داشته باشند.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *