خانه / دانستنی های بارداری و زایمان / علائم زایمان زودرس
علائم زایمان زودرس چیست؟ نشانه های زایمان زودرس - قلقلی خان

علائم زایمان زودرس

علائم زایمان زودرس چیست؟

قبل از این که بخواهیم از علائم زایمان زودرس بگوییم، توضیح مختصری را در رابطه با زایمان زودرس میدهیم. به تولد بین هفته های ۲۲ تا ۳۷ بارداری، زایمان زودرس گفته می شود.

در ۱۲% بارداریها ما زایمان زوردس داریم.۷۰% علت مرگ و میر نوزادان، به دلیل نارس بودن آنهاست و باعث تحمیل هزینه های بالا به خانواده ها می گردد. برخی عوارض مغزی، تنفسی و گوارشی دراین نوزادان نارس بیشتر ازدیگر نوزادان است.

چگونگی زایمان زودرس - قلقلی خان

نوزادان نارس که بین هفته ۳۷-۳۴ بارداری بدنیا می آیند، درصد بالایی نیاز به مراقبت ویژه ندارند (NICU) و معمولا بچه های طبیعی خواهند بود. در تولدهای قبل از ۲۶ هفتگی (۶ ماهگی) و مخصوصا وزن زیر ۷۵۰ گرم، در صورتیکه جنین زنده بماند دچار عوارض زیادی می شود. دیده شده است، معمولا این کودکان در سن ۷ سالگی راه نمیروند، صحبت نمیکنند، خودشان نمیتوانند غذا بخورند و فلج کامل هستند.

در حال حاضر در آمریکا، بهنگام تولد چنین نوزادانی کاری برای زنده ماندنشان صورت نمیگیرد، زیرا تکامل مغزی جنین درسه ماهه دوم و سوم بارداری انجام میپذیرد.خوشبختانه بیشتر زایمان های زودرس (۷۵% آن) بین ۳۶-۳۴ هفته حاملگی است.

نشانه ها و علائم زایمان زودرس عبارت اند از:

علائم زایمان زودرس - قلقلی خان

🌑 دردهای منظم شبیه دردهای عادت ماهانه ، فشار لگنی و یا کمر درد. باید توجه نمود که انقباضات رحمی بطور طبیعی ازهفته های اول بارداری تا انتهای بارداری ممکن است وجود داشته باشد اما این انقباضات  با شدت کم و نا منظم که فقط بعضی ازباردارها  آنرا احساس میکنند.این انقباضات درموقع فعالیت، عمل زناشویی و غیره ایجاد میشود، ولی منجر به بازشدن دهانه رحم نمیشود.
🌑 پاره شدن کیسه آب
🌑 علائم مشابه سرماخوردگی مثل تهوع، استفراغ و اسهال
🌑 زیاد شدن ناگهانی ترشحات واژن
🌑 خونریزی واژینال
🌑 کاهش حرکات جنین
🌑 عفونت ادراری که شایع است

اگر فکر می کنید زایمان زودرس دارید، بلافاصله مثانه خود را خالی کنید و به پهلوی چپ درازبکشید و مایعات بخورید و دراسرع وقت با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *