خانه / دانستنی های ازدواج / دانستنی های بعد از ازدواج / با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟
رفتار کردن با همسر دروغگو ، برخورد با همسر دروغگو - قلقلی خان

با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

طریقه رفتار کردن با همسر دروغگو

قبل از اینکه بخواهیم درباره چگونگی برخورد کردن با همسر دروغگو حرف بزنیم باید این حقیقت را بدانید که هر شخصی در رابطه با همسرش ممکن است دروغ بگوید. به نوعی هر یک از ما تجربه دروغ گفتن به نزدیکانمان را داریم اما چیزی را که در اینجا باید مورد توجه قرار داد این است که در یک رابطه چقدر مجاز هستیم دروغ بگوییم که باعث خراب شدن رابطه نشویم. اگر گاهی اوقات همسر شما دروغ مصلحتی می گوید و این دروغ ها شما را آزار نمی دهد، مشکلی نیست اما اگر دیدید که همسرتان به دروغگویی زیاد عادت کرده و بر ارزش‌های بنیادین رابطه‌ شما تأثیر می گذارد، دیگر وقتش رسیده که با این رفتار او مقابله کنید.

ایمان و اعتماد از مهمترین ستون های یک رابطه است و وقتی یک رابطه قابل اعتماد است که ایمان و اعتماد متقابل بین زوجین وجود داشته باشد. باید در نظر داشته باشید که ایمان و اعتماد به راحتی شکسته می شود و اگر همسر‌تان دائما به شما دروغ می‌گوید، مطمئنا نسبت به او اعتمادی ندارید و ضروری است که یک راه حل برای حفظ رابطه تان بیابید. در ادامه به شما خواهیم آموخت که چگونه با همسر دروغگو رفتار کنیم؟

اعتماد به حس درونی خود

اعتماد به حس درونی خود رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

غرایز ما همان چیزی است که باید بیشترین اعتماد را به آن داشته باشیم. در موقعیت‌های مختلف، نیاز داریم که به احساس درونی‌مان نسبت به وقایع پیرامون‌ اعتماد کنیم. اگر شما حس می‌کنید که موردی هست که به نظر شما نادرست و غیر معمول است، این را به عنوان اولین نشانه در نظر بگیرید. شاید هنوز عادت نکرده‌اید به احساس درونی‌تان نسبت به وقایع پیرامون‌تان اعتماد کنید، اما به زودی این مهارت را کسب خواهید کرد. از احساس درونی‌تان غفلت نکنید. هیچ چیز به‌اندازه‌ی این حس نمی‌تواند به شما کمک‌ کند.

ممکن است همسر شما مهارت‌ بالایی در پنهان‌کاری داشته‌ باشد؛ ممکن است لبخندهای او ساختگی باشد یا سعی کند بحثی که پیش کشیده‌اید را عوض کند تا به عمق دروغی که درباره‌ی آن موضوع به شما گفته است، پی نبرید. از این نشانه‌ها و احساس درونی‌تان نباید غفلت کنید.

شناسایی زمان هایی که همسرتان دروغ می گوید

شناسایی زمان رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

برای اینکه بدانید چطور با همسر دروغگو رفتار کنید، مجبورید بدانید آنها به‌دنبال چه چیزی هستند. باید این مهارت را داشته باشید تا به‌طور نامحسوس بفهمید همسرتان درمورد چه موضوعی، در حال فریب‌دادن شماست که این مهارت باعث می‌شود متوجه شوید، آنچه پنهان می‌کند، چقدر جدی است. شما عادت‌های رفتاری او را در مواجهه با خودتان می‌شناسید؛ بنابراین زمانی که در حال دروغ‌گفتن است، ممکن است، علائم اضطراب‌ را در رفتارش مشاهده کنید.

بررسی زبان بدن‌، به شما این کمک را می‌کند تا بفهمید آیا حقیقتی را از شما پنهان می‌کند یا نه. شما می‌توانید او را با پرسیدن سؤالی امتحان کنید: از همسرتان سؤال ساده‌ای بپرسید، سؤالی که شک ندارید همسرتان راستش را خواهد گفت و بلافاصله سؤالی درباره‌ی آن موضوعی بپرسید که فکر می‌کنید همسرتان به شما دروغ می‌گوید. اگر حدس شما درست باشد، نشانه‌های اضطراب در ظاهر همسرتان بروز می‌کند. ارتباط چشمی با همسر دروغگو هم می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

کشیدن زیر زبان همسر

کشیدن زیر زبان همسر رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

وقتی شما دغدغه‌ای برای چگونگی رفتار با همسر دروغگو دارید، تحقیقات شما نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم، از افراد آگاه یا درگیر با موضوعی که همسرتان آن را پنهان می‌کند، کمک بگیرید. اگر توضیحی که این افراد به شما می‌دهند، شباهتی با گفته‌های همسرتان نداشته‌باشد، این احتمال وجود دارد که همسرتان به شما دروغ می‌گوید.

این مرحله اهمیت زیادی دارد، زیرا شما از نشانه‌های عمومی‌ای که در بین افراد دروغگو مشاهده می‌شود، فاصله می‌گیرید و یک موقعیت خاص را بررسی می‌کنید. به یاد داشته باشید همه‌ دورغگوها متفاوت عمل می‌کنند؛ بنابراین طرز برخورد با هریک از آنها متفاوت است.

بررسی لذت همسرتان از دروغگویی

بررسی لذت همسر رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

باور کنید یا نه، افرادی هستند که در واقع از دروغ گفتن لذت می‌برند و به آن اعتیاد دارند. آنها دروغ‌ گفتن را شیوه‌ای از زندگی می‌پندارند و آن را یک سرگرمی برای زندگی تلقی می‌کنند. شما دروغگو‌های حرفه‌ای را به‌سختی می‌توانید گیر بیندازید. سعی کنید حقیقت پشت دروغِ همسرتان را از طریق دوستان صمیمی‌اش بفهمید، چون بالاخره باید به جوابی برسید.

به خاطر سپردن زمان هایی که همسرتان دروغ میگوید

به خاطر سپردن رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

حتی اگر لازم بود، یادداشت بردارید. مطمئن شوید که جزئیات مرتبط با موضوع مورد تردید را هم مکتوب کرده‌اید. حتی سعی کنید، توضیح دهید که فکر می‌کنید چرا همسرتان به شما دروغ می‌گوید. این ملاحظات، شما را از حس بدی که به دل‌تان راه یافته، فراتر می‌برد و به شما امکان می‌دهد که احساس‌تان را ارزیابی کنید.

حتما دل‌تان می‌خواهد به او بفهمانید که می‌دانید او در حال فریب‌دادن شماست. اما فعلا دست نگه دارید. ایمیل‌های متناقض با آنچه همسرتان به زبان آورده‌است را جمع‌آوری کنید. حتی می‌توانید از پیام‌های متنی نت‌برداری کنید. اگر افراد مورد اطمینانی را می‌شناسید که می‌توانند به شما در فهمیدن قضیه کمک کنند، از سخنان آنها به عنوان یک منبع استفاده کنید.

خصوصی صحبت کردن درباره موضوعی که به شما دروغ گفته

خصوصی صحبت کردن رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

برخورد بد با همسرتان، آن هم جلوی دیگران خوشایند نیست. کمی تأمل کنید! چه خواهد شد اگر متوجه شوید که احساس درونی‌تان اشتباه بوده‌؟ چه اتفاق‌های بدی خواهد افتاد، اگر همسرتان به شما دروغ نگفته باشد؟ تصور کنید اگر اتهامی که به همسر دروغگونسبت داده‌اید، نادرست باشد چه ضربه‌ی روحی‌ای به او وارد می‌کنید؛ بنابراین سعی کنید درباره‌ی آنچه ذهن‌تان را درگیر کرده‌ است، به‌طور خصوصی با او صحبت کنید. با همسرتان درباره‌ی موضوعی که فکر می‌کنید دروغ گفته‌است، با طمأنینه صحبت کنید و به او نشان بدهید تمایل دارید درباره‌ی مسائل، به صورت منطقی با او حرف بزنید.

حواس‌تان باشد از لحن اتهام‌آمیز استفاده نکنید و او را دروغگو خطاب نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که در مواجهه با همسرتان، هدف‌تان این است که بدانید او دروغ گفته است یا نه. بنابراین او را پیش از محاکمه، مجازات نکنید. در بیشتر مواقع شاهد هستیم ک

ه وقتی طرف مقابل می‌فهمد که دست‌اش رو شده است، احساس شرمندگی می‌کند و عذرخواهی می‌کند و این تمام آن چیزی است که ما می‌خواهیم، مگر این چنین نیست؟

مهلت دادن به همسر برای دلیل گفتن دروغ

مهلت دادن به همسر رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

این مرحله به‌دنبال مرحله‌ی قبل است. حتما به همسر دروغگو اجازه بدهید که درباره‌ی دلیل دروغی که به شما گفته، توضیح دهد. درعین حال باید حواس‌تان به نشانه‌های دروغگویی باشد چرا که ممکن است او برای تبرئه‌کردن خودش، دوباره دروغ دیگری بگوید. در این حالت با یک دروغگوی حرفه‌ای روبه‌رو هستید. تا آخر به او گوش دهید.

اگر همسرتان در آخر صحبت‌هایش از شما بابت دروغی که گفته‌است، عذرخواهی کرد، عذرش را بپذیرید و بیش از حد با هم مجادله نکنید. حالا نوبت شماست که او را ببخشید یا این کارش را فراموش کنید! اما حواس‌تان باشد. به این توصیه گوش کنید! قبل از بخشش همسرتان، حتما با او اتمام‌حجت کنید که دوست ندارید بار دیگر شاهد دروغگویی‌اش باشید.

رو کردن مدرک های دروغگویی همسر در صورت نیاز

رو کردن مدرک رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

در مرحله‌ی قبل، اگر قضیه آن‌طور که فکرمی‌کردید، به خوبی فیصله نیافت، در این مرحله مجبورید که برای اثباتِ ادعای‌تان، مستندات‌ را نشان دهید. البته این زمانی‌ است که همسرتان برای فریب شما، بهانه‌های زیادی بیاورد و دروغی را که گفته‌است، نپذیرد. حال می‌توانید مدارکی را که تا الان آماده کرده‌اید، رو کنید. حتما ایمیل‌ها و پیام‌های متنی‌ای که ادعای شما را ثابت می‌کند، همسرتان را خلع سلاح خواهد کرد. البته عکس‌العمل همسرتان باز هم متفاوت خواهد بود؛ ممکن است عذرخواهی کند یا باز دروغش را انکار کند.

کلک زدن به همسر اگر اعتراف به دروغگویی نکرد

کلک زدن به همسر رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

کلک‌زدن به این صورت است که دروغی را به او بگویید و ببینید آن را قبول می‌کند یا نه. برای مثال همسرتان به شما می‌گوید تمام روز را در اداره مشغول بوده‌ است. اما شما فکر می‌کنید که دروغ می‌گوید و به جای کار‌، آن روز را مرخصی گرفته‌ و تمام طول روز با کسی دیگر بوده است. کلک‌زدن به همسرتان این‌گونه است که مثلا به‌طور غیرمنتظرانه، به همسرتان بگویید در اخبار شنیده‌اید نزدیک محل کارش، در مسیر خانه به اداره، تصادفی اتفاق افتاده است. اگر او فورا حرف شما را تأیید کرد، پس شما درحال جمع‌کردن مدرک علیه همسرتان هستید. سهیم‌کردن همسرتان در یک دروغ، روش خوبی است که همیشه به‌کار می‌آید.

عملی کردن تصمیم خود

عملی کردن تصمیم خود رفتار کردن با همسر دروغگو - قلقلی خان

از آنجایی که به‌اندازه‌ی کافی مدرک علیه همسرتان جمع کرده‌اید، باید کمی بیشتر سماجت به‌خرج بدهید. نباید اجازه دهید، همسرتان قِسِر در رود! او سعی دارد تا متقاعدتان کند که درباره‌ی او اشتباه می‌کنید و در واقع می‌خواهد دوباره فریب‌تان بدهد. سرسخت باشید چرا که مدارک زیادی برای محکوم‌کردن همسر دروغگو در دست دارید. اگر او همیشه سعی دارد با عرضه‌کردن مدارک ضدونقیض، به شما دروغ بگوید حالا موقع آن است که تصمیم بزرگی بگیرید.

آیا واقعا می‌خواهید به زندگی با او ادامه دهید؟ اگر احساس می‌کنید او با دروغ گفتن، دائما درحال آزار‌دادن شماست، بهتر است دیگر او را نبینید! البته اگر مطمئن نیستید که می‌توانید او را ترک کنید یا نه، توصیه می‌کنیم موضوع را بیشتر سبک و سنگین کنید.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *