خانه / سلامت زناشویی / بهداشت بانوان / بهداشت اندام تناسلی زنان
بهداشت اندام تناسلی زنان ، نکات مهم بهداشت دستگاه تناسلی - قلقلی خان

بهداشت اندام تناسلی زنان

نکات مهم بهداشت اندام تناسلی زنان

اگ می خواهید از دستگاه تناسلی خود مراقبت کنید باید آن را خشک، تمیز و عاری از بیماری نگه دارید. خانوم ها باید به بهداشت واژن توجه داشته باشند. واژنی سالم است که حاوی باکتری های مفید و مقداری اسیدی باشد تا بتواند عفونت را دفع و PH طبیعی را حفظ کند. واژن با تولید کردن ترشحات به تمیز نگه داشتنش کمک میکند، درست همانند بزاق که به منظور تمیز کردن دهان تولید می شود. هرگونه تغییر در این ویژگی ها، ممکن است باعث تحریک یا عفونت واژن شود. در ادامه به بررسی نکات مهم جهت رعایت بهداشت اندام تناسلی زنان می پردازیم.

اجتناب از شستشوی داخل واژن

اجتناب از شستشوی داخل واژن بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

شستشوی داخل واژن، سطح PH واژن را تغییر داده و سبب فراهم کردن عفونت های میکروبی می شود. اگر متوجه بوی تند یا نامطبوعی در واژن خود شدید، داخل آن را نشویید و به پزشک خود مراجعه کنید. شستشوی داخلی، بو را به طور موقت از بین می برد، اما بیماری را درمان نمی کند. همچنین برای شستن سطح خارجی اندام تناسلی یا داخل واژن، از صابون یا شوینده های قوی استفاده نکنید، زیرا این مواد نیز PH را تغییر می دهند.

خوردن غذاهای سالم و مقوی

خوردن غذاهای سالم از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

داشتن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل، و نوشیدن مقدار زیادی مایعات، از دیگر نکات جهت رعایت بهداشت اندام تناسلی زنان می باشد که برای سلامت اندام تناسلی زنان بسیار مفید است. در حقیقت برخی غذاها در درمان بیماری های واژن موثر اند. آب کِرَنبری(قره قاط) و ماست، در جلوگیری یا درمان عفونت های قارچی واژن به کار می روند. اگر از خشکی واژن رنج می برید، از محصولات سویا دار بیشتر استفاده کنید. این مواد غذایی حاوی استروژن ضعیفی هستند و به حفظ رطوبت طبیعی واژن کمک می کنند.

داشتن رابطه جنسی ایمن

داشتن رابطه جنسی ایمن از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

با استفاده از کاندوم در آمیزش جنسی، می توان از بیماری های مقاربتی، مانند ایدز، هرپس تناسلی، سیفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی و کلامیدیا، جلوگیری کرد. بعضی از این بیماری ها، مانند ایدز و هرپس تناسلی، غیر قابل درمان هستند. برخی دیگر مانند ویروس پاپیلومای انسانی، که باعث به وجود آمدن زگیل های تناسلی می شود، یکی از عوامل سرطان و سایر بیماری های شناخته شده است. برای جلوگیری از ورود باکتری های مضر به داخل واژن، بهتر است بعد از رابطه جنسی دهانی یا مقعدی، برای دخول از راه واژن، کاندوم را عوض کنید.

مراجعه به متخصص زنان به طور منظم

مراجعه به متخصص زنان از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

برای حفظ سلامت دستگاه تناسلی، مراجعه مداوم به متخصص زنان ضروری است. همه خانم ها در سن ۲۱ سالگی ، یا ۳ سال پس از شروع فعالیتهای جنسی خود، باید برای اولین بار توسط  متخصص معاینه شوند. پزشک زنان از دهانه رحم نمونه برداری می کند؛ آزمایشی که تغییرات سلول های واژن را بررسی می کند و احتمال وجود سرطان را نشان می دهد.

فکر کردن به درمان سریع عفونت ها

درمان سریع عفونت از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

سه نوع عفونت در ناحیه واژن بسیار رایج است : عفونت قارچی ، واژینوز باکتریایی و تریکوموناسیس. عامل ابتلا به عفونت قارچی ، انواع مختلفی از قارچ ها هستند، در حالی که واژینوز باکتریایی به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها در واژن بروز می کند. تریکوموناسیس جزء بیماری های مقاربتی است. درمان این عفونت ها بسیار ضروری است، زیرا عدم درمان آنها منجر به درد و مشکلات جدی در دستگاه تناسلی می شود. این عفونت ها به وسیله داروهای خوراکی و موضعی قابل درمان هستند.

چرب نگه داشتن واژن در طول رابطه جنسی

چرب نگه داشتن واژن از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

چرب نگه داشتن بدن در آمیزش جنسی، نقش بسیار مهمی دارد. بدون این کار پوست واژن و لبهای فرج خشک می شود، و حتی ممکن است دچار زخم های عمیقی گردد. با وجود اینکه در اثر برانگیختگی، واژن لیز و مرطوب می شود، بدن برخی از زنان نمی تواند به میزان کافی مواد روان کننده تولید کند. در نتیجه برای کاهش اصطکاک و خشکی واژن، همچنین افزایش لذت، آنها باید از مواد مصنوعی برای چرب کردن بدن خود استفاده کنند.

برای این منظور، از ژل ها و سایر مواد تولید شده از نفت (مثل وازلین) استفاده نکنید، زیرا ممکن است بین این مواد و مواد سازنده کاندوم ها واکنش شیمیایی رخ دهد و منجر به عفونت شود.

انتخاب لباس های زیر خود

انتخاب لباس زیر از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

سطح خارجی واژن باید همیشه تمیز و خشک باشد، در نتیجه باید در انتخاب لباس های خود محتاط باشید. انواع خاصی از پارچه ها و لباس هایی که با اندام های تناسلی در ارتباط هستند، گرما و رطوبت را افزایش می دهند، و در نتیجه منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت واژن می شوند. در طول روز لباس زیر هایی از جنس کتان بپوشید و از لباس زیر های بندی استفاده نکنید. لباس های تنگ نپوشید، همچنین باید مایو و لباس های ورزشی خیس را بلافاصله پس از اتمام فعالیت ورزشی، از تن دربیاورید.

رعایت بهداشت شخصی

تمیز و خشک نگه داشتن از بهداشت اندام تناسلی زنان - قلقلی خان

رعایت بهداشت اندام تناسلی زنان در حفظ سلامت ناحیه تناسلی، نقش مهمی دارد. پس از اجابت مزاج، برای جلوگیری از آلودگی میکروبی واژن و کاهش احتمال عفونت مثانه، محدوده مقعد را کاملا خشک و تمیز کنید. در دوران قاعدگی به طور منظم نوار بهداشتی و تامپون را تعویض کنید. زمانی که عادت ماهانه نیستید، برای جذب ترشحات واژن از نوار بهداشتی استفاده نکنید زیرا این ترشحات، گرما و رطوبت واژن را حفظ می کنند و در نتیجه احتمال عفونت کاهش می یابد.

این پست را به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه

  1. سلام وقت بخیر، داشتن ترشح زیاد اشکالی دارد؟
    به طور کلی استفاده از لباس زیر در خانه توصیه میکنید؟ یا بهتر است فقط یک شلوار خنک پوشید و از لباس زیر استفاده نکنیم به شرط اینکه مرتب خودمون رو خشک نگه داریم؟
    در زمان پریودی با توجه به اینکه مدت زیادی مجبوریم از نوار بهداشتی داشته باشیم و لباس زیر و شلوار استفاده کنیم و گرم بودن اون ناحیه کمک به درد کمتر میکند اما این مدت زیاد که از نوار بهداشتی استفاده میکنیم خودش باعث عفونت میشه؟

    مورد دیگه در مورد سرطان سینه آیا یک دلیلش واقعا استفاده از سوتین هست وعلمی ثابت شده و بهترهما خانوما در منزل سوتین استفاده نکنیم اگر استفاده نکنیم باعث شلی و افتادگی سینه نمیشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *