خانه / دانستنی های خانواده / افسردگی سالمندان
افسردگی سالمندان ، علائم و درمان افسردگی در سالمندان - قلقلی خان

افسردگی سالمندان

افسردگی سالمندان

در همه سنین، افسردگی به چشم می‌خورد اما این اختلال در دوران سالمندی بسیار شایع می باشد. افسردگی سالمندان به عنوان یک مشکل جدی به رسمیت شناخته شده است. طبق گزارشات CDC (مراکز کنترل و پیشگری از بیماری) ۷ میلیون سالمند در سنین ۶۵ به بالا به این بیماری مبتلا هستند و افسردگی یکی از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگی سالمندان است.

علائم افسردگی سالمندان نسبت به افسردگی جوانان متفاوت است و معمولا به علائم طبیعی پیری نسبت داده می شود. بنابراین، بیشتر سالمندان و اعضای خانواده هایشان این بیماری را به رسمیت نشناخته و در پی درمان آن نیستند. خبر خوب اینکه: به محض تشخیص افسردگی در سالمندان (به مانند گروه های سنی دیگر) این بیماری قابل درمان است. در واقع بیشتر سالمندان زمانی که درمان را شروع می کنند رو به بهبودی می روند.

افسردگی سالمندان -- قلقلی خان

افسردگی نه تنها موجب می شود افراد آن طور که باید از زندگی خود لذت نبرند بلکه می تواند عاملی برای به خطر انداختن سلامت آنان نیز باشد اما اگر قادر به شناسایی علائم افسردگی و یافتن راه های مؤثر برای حمایت از این افراد باشیم فرد افسرده می تواند زندگی شاد و شیرینی را تجربه کند.

اگر چه افسردگی در بین سالمندان امری معمول است تنها درصد کمی از این قشر از حمایت های لازم برخوردارند. دلایل بسیاری برای نادیده گرفتن این افراد وجود دارد که برخی تصور می کنند افسردگی جزئی از روند پیری و پیامد از کارافتادگی است.

سالمندان اغلب در انزوا به سر می برند و کسی متوجه اندوه و دلتنگی آنان نمی شود. متأسفانه بسیاری از پزشکان تنها به درمان بیماری جسمی آنان پرداخته و افسردگی آنان را نادیده می گیرند.

نگاه های متفاوت نسبت به افسردگی پس از ۶۰ سالگی

نگاه متفاوت نسبت به افسردگی سالمندان - قلقلی خان

بسیاری از افراد افسردگی با غمگین بودن را یکسان فرض می کنند، و این مسئله که احساس غم مداوم یکی از علائم معمول افسردگی بالینی می باشد، بسیاری از سالمندان افسرده احساس غم خاصی نمی کنند اما افسرده هستند. علائم معمول در سالمندان شامل تحریک پذیری، بی قراری، از دست دادن علاقه به انجام فعالیت ها، خستگی، مشکل در داشتن تمرکز، تغییر در اشتها، از دست دادن حافظه یا سردرگمی، دردهای مزمن که با وجود درمان همچنان ادامه دارد.

این شکایات می تواند منجر به به ایجاد شرایط دیگری از جمله زوال عقل شود. پیچیده تر از این مسائل این است که، بسیاری از سالمندان تمایلی به صحبت کردن در مورد احساساتشان ندارند و ممکن است نسبت به افراد جوانتر در مورد مشکلات سلامت روان احساس شرمندگی کنند. این مسئله می تواند تشخیص افسردگی در این گروه سنی را با مشکل ویژه ای روبرو کند.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *